South East Regional Tour events are held throughout the south-east of England, and provide junior players with the chance to compete in 1 day or half-day events. All the events are Grade 5, which means results count towards both LTA ratings and LTA rankings. Players must be registered with the LTA, and have a 9 digit membership number and an LTA rating to be eligible to compete in these events. Events have age restrictions too, but these are clearly noted in brackets.


Sun 1st May 2011: Green Mixed Event - WINNER: Taylor Papworth

Sun 29th May 2011: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Joshua Pistorius

Sun 3rd July 2011: Orange Mixed Event - WINNER: Alice Klugman

Sun 10th July 2011: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Charlie Burrows

Sun 31st July 2011: Orange Mixed Event - WINNER: Joseph Nicholson

Thurs 18th August 2011: Green Mixed Event - WINNER: Ademola Baruwa

Sun 25th Sept 2011: Green Joint Event - WINNERS: Conor Williamson and Charlotte Navin-Weinstein

Sun 2nd Oct 2011: Orange Mixed Event - WINNER: Joseph Nicholson

Sun 9th Oct 2011: Orange* Mixed Event - WINNER: Max Von Wittgenstein

Sun 23rd Oct 2011: Green Joint Event - WINNERS: Max Trapnell and Kung Phimlee

Sun 6th Nov 2011: Yellow 12U* Boys Event - WINNER: Nathan Richelle

Sun 8th Jan 2012: Green* Boys Event - WINNER: Thomas Bell

Sun 5th Feb 2012: Yellow 12U* Boys Event - CANCELLED DUE TO SNOW!

Sun 12th Feb 2012: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Victor Glovnea

Sun 26th Feb 2012: Green Joint Event - WINNERS: Jorge Beltrao and Yasmin Howe

Sun 4th March 2012: Yellow 12U Girls Event - WINNER: Aziza Aubin

Sun 11th March 2012: Orange Mixed Event - WINNER: Kofi Winney

Tues 10th April 2012: Green Boys - WINNER: Sebastian Sabania

Weds 11th April 2012: Orange Mixed Event - WINNER: Dylan Marx

Sun 29th April 2012: Orange Mixed Event - CANCELLED DUE TO STORMY WEATHER!

Sun 6th May 2012: Green Boys Event - WINNER: Moritz Stuebing

Sun 20th May 2012: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Finlay Schlieper

Sun 15th July 2012: Yellow 12U Joint Event - WINNERS: Cameron Dollimore and Daisy Stevens

Tues 24th July 2012: Green Boys Event - WINNER: Elliot Stevens

Sat 4th Aug 2012: Orange Mixed Event - WINNER: Jan Lojka

Sat 11th Aug 2012: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Dominic Sandy

Sun 16th Sept 2012: Yellow 12U* Boys Event - WINNER: Rex Riefler

Sun 30th Sept 2012: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Alfie Heiberg

Sun 14th Oct 2012: Yellow 12U* Boys Event - WINNER: Jorge Beltrao

Sun 4th Nov 2012: Orange* Mixed Event - WINNER: Darshan Arjun

Sun 18th Nov 2012: Green* Joint Event - WINNERS: Adil Rahman and Emanuela Bille

Sun 2nd Dec 2012: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Harry Vincent

Sun 9th Dec 2012: Green* Joint Event - WINNER: Jamie Forrest

Sun 3rd Feb 2013: Orange Mixed Event - WINNER: Dominik Hagmann

Sund10th Feb 2013: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Moritz Stuebing

Sun 3rd March 2013: Yellow 14U* Boys Event - WINNER: Louis Cuff

Sat 27th April 2013: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Yash Gupta

Sun 5th May 2013: Yellow 16U Joint Event - CANCELLED DUE TO LACK OF ENTRIES

Sun 16th June 2013: Green Boys Event - WINNER: Luca Seabrook-Rosenfeld

Sun 11th Aug 2013: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Kiran Ramasamy

Sun 8th Sept 2013: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Kade Neveling

Sat 5th Oct 2013: Green Mixed Event - WINNER: Joshua Culshaw

Sun 3rd Nov 2013: Yellow 12U* Joint Event - WINNERS: Moritz Stuebing and Louise Pirmpool

Sun 24th Nov 2013: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Dexter Cumberbatch

Sat 1st Feb 2014: Yellow 16U Boys Event - WINNER: Zino Arbane

Sun 2nd March 2014: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Simon Geller

Sat 15th March 2014: Green Joint Event - WINNERS: Joshua Taylor and Amelie Temple

Sun 27th April 2014: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Harry Vincent

Sat 3rd May 2014: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Riley Clark

Sat 14th June 2014: Green Boys Event - WINNER: Dominik Hagmann

Sat 19th July 2014: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Will Ford

Sun 7th Sept 2014: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Ruben Forde

Sun 5th Oct 2014: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Harry Vincent

Sat 18th Oct 2014: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Tommy Harrison

Sun 9th Nov 2014: Green Mixed Event - WINNER: Arthur Ewins

Sun 7th Dec 2014: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Raffaelo Papajcik

Sat 7th Feb 2015: Green Boys/Girls Event - WINNERS: Jack Stephenson and Louise Orr

Sun 1st March 2015: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Cristian Calvelli

Sun 12th April 2015: Green Mixed Event - WINNER: Arthur Ewins

Sun 3rd May 2015: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Freddie Dear

Sun 12th July 2015: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Jake Fellows

Sun 19th July 2015: Green Girls Event - WINNER: Kate Mansfield

Sun 13th Sept 2015: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Cristopher McGuiness

Sun 27th Sept 2015: Orange Mixed Event - WINNER: Louis Hunting

Sat 3rd Oct 2015: Yellow 16U Boys Event - WINNER: David Middleton

Sun 18th Oct 2015: Orange Mixed Event - WINNER: Rohan Madaher

Sun 15th Nov 2015: Yellow 14U Boys Event - WINNER: Elbert Barr

Sun 6th Dec 2015: Green Mixed Event - WINNER: Robert Cossar

Sun 7th Feb 2016: Yellow 16U Boys Event - WINNER: No winner (Final abandoned due to rain!)

Sat 27th Feb 2016: Orange Mixed Event - WINNER: Luke Davison

Sun 6th Mar 2016: Yellow 12U Boys Event - WINNER: Konstantinos Nikopoulos

Sat 19th Mar 2016: Green Mixed Event - WINNER: Jake Evans

Thurs 7th Apr 2016: Green Boys Event - WINNER: Jamie Tidy

Sun 10th Apr 2016: Yellow 14U Boys+Girls Events - WINNERS: Joshua Culshaw and Jessica Dhome-Casanova

Sun 15th May 2016: Orange Mixed Event - WINNER: Conrad Plum

Sat 9th July 2016: Green Boys Event - WINNER: Monty Depreli

Sun 17th July 2016: Yellow 16U Boys+Girls Events - CANCELLED DUE TO LACK OF ENTRIES

Sun 25th Sept 2016: Green Boys Event - WINNER - Benjamin Walker

Sun 25th Sept 2016: Orange Mixed Event - WINNER - Harvey Webber

Sat 1st Oct 2016: Yellow 12U Boys Event - WINNER - Luca Bluett

Sat 15th Oct 2016: Green Boys Event* - WINNER - Max Carrier

Sun 16th Oct 2016: Yellow 12U Boys Event - WINNER - Aryan Jit Singh

Sat 5th Nov 2016: Yellow 14U Boys Event - WINNER - Guillem Ribes-Espurz

Sun 13th Nov 2016: Green Boys Event - WINNER - Giacomo Croce-Sebastiani

Sat 26th Nov 2016: Yellow 12U Boys Event* - WINNER - Nathan Mansfield

Sun 4th Dec 2016: Orange Boys+Girls Events* - WINNERS: Marcus Ashby and Annika Bjerregaard

*GRADE 4 EVENT* Sat 11th Mar 2017: Green Boys Event - WINNER - Xingchen Cao

Sun 19th Mar 2016: Yellow 12U Boys Event - WINNER - Martino Colabella

Sun 7th May 2017: Yellow 12U Boys Event - WINNER - Nabil Alizadeh

Sun 14th May 2017: Orange Boys+Girls Events - WINNERS: Leo Wright and Rosie McDermott


***Winter 2017/18 Tournaments at Hawker - Unfortunately only 5 of the 10 we applied for were approved***


Sun 10th Sept 2017 2pm: Yellow 12U Boys Event (SUR17W2007) - (Aged 11-12 on 31st March 2018)

Sat 16th Sept 2017 2pm/4.30pm: Orange Boys+Girls Events (SUR17W2013) - (Aged 9 on 31st March 2018)

Sun 12th Nov 2017 9.30am: Yellow 12U Boys Event (SUR17W2031) - (Aged 11-12 on 31st March 2018)

Sat 3rd Feb 2018 2pm: Yellow 16U Boys Event (SUR17W2042) - (Aged 11-16 on 31st March 2018)

Sun 4th Mar 9.30am/12pm: Orange Boys+Girls Events (SUR17W2051) - (Aged 9 on 31st March 2018)


*Events with an asterisk are linked events, rewarding the winners with entry to an upcoming higher level tournament. How to enter these events: Entry for all Surrey Tour events is done on-line. Please visit http://www2.lta.org.uk/Search/FindACompetition, and then enter the code for whichever tournament you want to enter.

NickW Tennis